Nintendo Gameboy için Yazıcı

Muhtemelen 80 sonrası yıllarda ülke toparlanmaya çalışırken, bir yandan da “yeni eğlence” türlerine ilgi gösteren ithalatçılar oluşmaya başladı. Ailecek gidilen Pac-man (dobişko) ya da Space Invaders salonlarının Soğuk Savaş sonrası dönemde eve kapanan insanların birlikte eğleneceği yegane yerler olmaya başlaması gibi, bizde de televizyonun tek kanalı ile yeterince eğlenemeyen aileler için “atari”ler herhalde kaçıştı. Elimde rakamlar falan yok, sadece “bilgisayar” ile “atari”nin keskin şekilde ayrılmadığı, sınırların belli olmadığı bir cihaz olarak Commodore 64 ve Amiga (Sinclair, Atari, Spectrum vb) ülkemizde baya satıldı. Çünkü o dönem konsolun atası sayılabilecek Nintendo, Sega gibi makinalar pek de yoktu piyasada. En azından benim yaşadığım yerlerde yoktu. Hatırladığım kadarı ile Biltek’ten 125.000 TL‘ye almıştım Commodore 64’ü. 25.000 TL taksitle!

Neyse, cihazlar geldi, orjinal oyun muhtemelen gelmedi. Çünkü gittiğim tüm “bilgisayarcılarda” kopya kasetler vardı. Bir kere heves edip, orjinal oyun alalım dedik de yemediğimiz azar kalmamıştı. “F-16 Fighter Bomber” idi almak istediğimiz oyun.

Şimdi ebay’da falan bakıyorum da C64 oyunları kutu ile satılan, böyle kitap gibi şeylermiş. Biz dandik 46lık, 90lık Raks kasetlerle tanıdık bu oyunları. Çoğu kırıktı ve garantileri falan da yoktu. Köşedeki “İsmail Abi” satardı ve her şey pek güzeldi.

O yüzden dün gördüğüm şu ürün ilgimi çekti. Yani çıplak kasa bir C64 makina (adaptör, teyp, kol vb.) dışında gerçekten Türkiye’ye gelen cihazların hiç biri aksesuarlara sahip değildi. Ya da en azından yaygın değildi bunlar. Tepede resmini gördüğünüz şey Nintendo Gameboy için bir yazıcı. Ürün 1998 yılında piyasaya çıkmış termal bir yazıcı. 2003 yılında da üretimine son verilmiş. Gittigidiyor.com’da ürünü satan kişi fiyat olarak 33 TL belirlemiş. İlgimi çekmedi değil, fakat gerçekten Gameboy’dan nasıl çıktı alınır, pek aklım yatmadı. Yatmadı fakat ikna edici videolar da var;

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s